Stiil ja kujundus on veebileht, mis pakub stiliseerimis- ja kujundamisalast inspiratsiooni, õppematerjale ja koolitusi loomingulistele inimestele.

Võta appi minu poolt ette valmistatud abivahendid – mis on kõik veebis kiirelt kättesaadavad.

Tööta oma veebilehe stiilseks loomise nimel, kujunda oma brändile kaunis visuaalne identiteet ning loo omale harmooniline portfoolio ja toodete esitlus.

56090320 victoria@stiiljakujundus.ee
veebilehe-kujundus

Veebilehe loomine – blogi: 1. osa

Veebilehe loomine – blogi: 1. osa – annan sulle samm-sammult ülevaate selle kohta, kuidas sa saad oma veebilehe ülespanekut ja kujundust planeerida. Sa oled otsustanud, et tahad luua omale kohalolu internetis. Nüüd seisad suure küsimuse ees: kust alustada?

Kas sa peaksid pidama blogi?

Või teed lihtsalt kodulehe?

Või veebipoe ja blogi?

Või midagi hoopis muud?

Ehk saan olla otsustamisel abiks:

 • Kui sa soovid blogi pidada, siis tee lihtsalt blogi 🙂
 • Kui sa alles alustad oma tiibade sirutamist internetis ning tulevikuplaanidesse kuulub ka veebiäri loomine või vastupidi, siis loo selline veebileht, kus saad nii blogida, kui ka tooteid-teenuseid pakkuda kas müügilehena või läbi blogi.
 • Kui aga sinu veebipood nõuab suuremaid võimalusi (korralikud pildigaleriid, hinnatasemed ja erinevad valikuvõimalused), siis võiksid kaaluda otseselt veebipoe loomist, millele saad juurde linkida ka blogi.

Veebis müüdavad tooted saab jagada põhimõtteliselt kolmeks:

3) Teenused, mis viiakse läbi kas veebis või väljaspool veebi (ei vaja ladu).

2) Füüsilised tooted, nagu käsitöö, tööstuskaubad jmt, mis nõuavad laoseisu ja postitamisinfot.

3) Allalaaditavad tooted nagu e-raamatud, fotod, illustratsioonid, mustrid jmt (ei vaja ladu).

Kui sa müüd füüsilisi tooteid, siis on sul kaks võimalust:

a) Saad platvormina kasutada blogi ja selles vormi, mille kaudu saab klient toote tellida. Hiljem saad sa sellise mooduse puhul müügi läbiviimist veidi automatiseerida, lisades näiteks PayPal nupukese, mille kaudu saab klient makse teha ja sellisel moel toote tellida.

b) Teisel puhul haldad sa arveid, maksekorraldusi ja muid kaasaskäivaid tegevusi käsitsi. Sel juhul on tark avada pood, kus on algusest peale nii arvete, maksmise- kui muu info vastuvõtmine automatiseeritud.

Oleme nüüd ringiga tagasi blogi juures: olgu sul siis veebileht või e-pood, igal juhul vajad sa juurde blogi, mis on sinu number üks turundusvahend.

Elmastudio

elmastudio

Miks blogi?

Blogi on turundusvahend, mis eristab äri erategevusest ning annab su ettevõttele just sinu personaalsuse. Lisaks annab see sulle võimaluse väljendada oma valdkonna tundmise oskuseid. Inimesed õpivad tundma sinu oskuseid kui ka isikupära, nii võidad sa nende usalduse ja lood omale kogukonda.

Lühidalt öeldes on blogi sinu suhtlusplatvormiks potentsiaalsete klientidega. Sul on igal ajal võimalik avada tasuta miniblogi ning hakata omale lugejaskonda koguma.

Hoolitse oma kogukonna eest

Kõige alguses soovitangi ma tegelikult ehitada üles järgijaskond ilma neile midagi müümata. Ning kui inimeste huvi sinu ja su tegevuse vastu kasvab, saad hakata ka tooteid-teenuseid läbi blogi pakkuma. Seni on sul muidugi vaba võimalus müüke korraldada läbi oma veebipoe.

Kuigi peab ütlema, et isegi viimased paar aastat on blogiturunduseski muudatusi toonud ja inimestel ei ole oma tohutult kiires igapäevas alati vajadust-viitsimist liigselt süveneda ning kui nad leiavad just neid kõnetava blogiartikli täppi mineva teemaga, võib ostusoov kohe samal hetkel tekkida ja eelduseks on, et tooted oleksid kohe tellimiseks käepärast.

Millist platvormi valida?

Ma räägin siin kahest põhilisest platvormist, milleks on WordPress ja Blogger.

Kui sa soovid luua omale isiklikku blogi näiteks seoses mõne hobiga ja kui blogil ei ole ettevõtlusega tegemist, siis on Blogger suurepäraseks valikuks.

Kui sa kasutad blogi sissetulekuallikana, siis võta kasutusele WordPress.

Nüüd veidi detailsemalt:

Blogger

Blogger on tasuta platvorm, see kuulub Google’i alla ning pakub sulle tasuta veebilehe nime (domeeni) ning internetiruumi (majutust).

Eelised:

 • Selle avamine on imelihtne.
 • Selle kasutamine on väga lihtne.
 • Sa saad menüüsse lisada kuni 20 lehte.
 • Lihtsad disainid on vägagi hõlpsasti kohandatavad.

Miinused:

 • Blogger ei lase sul üles laadida faile – näiteks .pdf-e alla laadimiseks.
 • See ei lase sul tekitada alamenüüsid.
 • Selle platvormi puhul on SEO parandamine keerukas (sa pead minema HTML-i toimetajasse)

WordPress.org

WordPress.org platvorm ei ole tasuta, kuid see ei ole ka kulukas väljaminek. Kuludeks on domeeni ja majutuse ost. Kui see on tehtud, siis ei oma su lehte mõni teine bränd nagu näiteks Google Bloggeriga.

Eelised:

 • Sa omad oma lehe üle täielikku kontrolli: su blogi on sinu oma ja mitte mõne lehe pikendus.
 • Su tooted ja failid on sinu võimuses.
 • Kuigi endise Bloggeri kasutajana võib WordPress tunduda pisut nõudev, on see väga mugav kasutada, kui oled platvormi lähemalt tundma õppinud. Kui sa ei ole varem Bloggerit kasutanud, siis ei lähe harjumiseks kaua aega.
 • Menüüdele saad sa lisada alamenüüd ja ka ala-alamenüüsid.
 • Sa saad pluginate abil lisada oma lehele lugematul arvul lisavõimalusi. E-poe, uudiskirja kasti, sotsiaalmeedia, kasvõi ilmateate.
 • Sa saad end kaitsta massilise spämmi eest (mis sind mingil hetkel kindlalt ka tabab).
 • Sa saad oma blogi SEOoptimeerida (et tuleksid Google otsingutes paremini esile).
 • Saad luua fotoslaide.
 • Saad Facebookiga seotuna kommentaare vastu võtta.
 • Saad luua veebilehti, mis on keerukamad ja kaasaegsemad.
 • Saad selle lehe ümber muuta liikmesleheks, juurde lisada foorumi…
 • Saad pidada lehte videotega sinu YouTube kanalist.
 • Lülitada videoid täisekraanile.
 • Ühesõnaga, saad selle platvormiga edastada just seda, mis sinu ettevõtmisele vajalik on.

Miinused:

 • Tasuta disainid on väga piiratud võimalustega ja neid ei ole võimalik eriti kohandada. Heaks uudiseks on see, et tasulised disainid võivad olla üsna soodsad.

Veel on olemas WordPress.com. Mis vahe on wordpress.com ja wordpress.org platvormidel?

WordPress.com on nagu Blogger – mõlemad on tasuta.

Blogid on majutatud vastavalt wordpress.com või Bloggeri keskkonnas.

WordPress.com tasuta varianti kasutades ei saa sa oma domeeninime vaid sinudomeen.wordpress.com laadis veebiaadressi. Kuutasu makstes saad ka oma domeeninime valida.

Kui hoiad oma blogi või veebilehte wordpress.com või Bloggeri keskkonnas, siis ei oma sa seda lehte täielikult ja sa ei tea kunagi, millal su leht ühel või teisel põhjusel välja lülitatakse. Täielikku kontrolli enda veebilehe üle omad wordpress.org platvormi kasutades.

WordPress.com puhul ei ole sul võimalik panna peale ükskõik millist disaini, mis sulle meeldima on hakanud ning samuti ei ole sul võimalik paigaldada pluginaid, mis wordpress.org puhul sinu jaoks piiramatuid võimalusi avab. Ka puudub sul võimalus minna koodidesse ja seal kohandusi läbi viia.

Keskkond iseenesest on üsna identne nii wordpress.com kui .org puhul.

Otsustasid sa Bloggeri kasuks?

Ava Blogger ning kasuta oma Gmaili kontot oma blogi avamisel või loo selleks uus konto.

Valisid sa wordpress.org platvormi?

Sel juhul vali omale domeen ja majutus. Räägin sellest allpool lähemalt.

Mis on domeeni majutus ja kuidas see toimib?

Nagu varasemalt mainitud, leidub tasuta platvorme blogimiseks, nendeks on näiteks wordpress.com ja Blogger.

Mis on domeen ja mida tähendab veebimajutus?

Kuid siin selgitan ma, mida domeen ja majutus endast kujutavad ning kuidas neid tellida.

Iga veebileht või blogi mida sa näed, omab mingit suurust ning see võtab ruumi ja sellel on nimi.

Näiteks kui sa omad kena talumaja, siis kutsud sa seda näiteks Piimamäe taluks. See maja ei saaks eksisteerida, kui see ei oleks asetatud mõnele maatükile. Maatükk maksab raha ja selle hind sõltub selle suurusest, meie puhul maja suurusest, mis maatükki katab. Oled nüüdseks kindlasti mõistnud, et maja on veebileht, majutus on selle asukohaks ja domeen on selle nimi.

Seega vajad sa kohta, kus saad sa osta maad ja kedagi, kes su maja nime registreeriks – sa vajad majutusteenust ja domeeni.

Vastavate teenuste pakkujaid on väga palju, hinnad varieeruvad veidi aga mitte dramaatiliselt. .ee domeeni saad registreerida kodumaiste pakkujate juures. Mina olen aastaid olnud zone.ee klient aga ka veebimajutus.ee on heaks variandiks.

.com ja näiteks .eu või .net domeene saad registreerida ka välismaiste pakkujate juures, näiteks bluehost.com.

Veebi majutamine

Leidub kahte sorti veebimajutuse pakkujaid – gigantsed rahvusvahelised firmad ja siis kohalikud ettevõtted. Mina eelistan viimaseid – nende puhul on klienditeenindus personaalsem ja vahetum nii telefoni teel kui e-kirjade puhul. Samas tee enne lõplikku valikut kindlaks, et valitud pakkuja on igas mõttes usaldusväärne ning sul ei ole ohtu oma veebilehte ühel ilusal päeval nendepoolse vea tõttu lihtsalt kaotada. Korralikel pakkujatel on tugevad turvasüsteemid, mis tagavad iga majutuses oleva veebilehe säilimist ka ootamatute töökatkestuste puhul. Nagu näiteks zone.ee ja veebimajutus.ee seda teevad.

Domeeni valik

Kõigepealt tuleb sul valida oma veebilehele nimi. Vahel juhtub, et selline nimi on kellegi teise poolt juba võetud, siis proovi midagi sarnast, kasutades sidekriipsu sõnade vahel või katseta üldse mõnd teist nime. Domeeni nimede saadavust saad kontrollida ülalpool mainitud majutusteenuse pakkujate veebilehtede esilehel ning see on ülimalt lihtne.

veebimajutus

veebimajutus.ee

Mis siis, kui sa tahad oma veebi wordpress.org platvormile?

See on väga lihtne korraldada. Peale domeeni ostmist vali omale veebimajutaja (tihtilugu valitakse selleks sama ettevõte, kelle juurest domeengi ostetud sai) ning seal saad valida omale sobiva majutuspaketi. Zone.ee keskkonnas leiad majutusteenuse virtuaalserveri nime alt. Oma värske veebilehe või blogi puhul vajad tõenäoliselt kõige odavat paketti, kuid kindluse mõttes võid võtta pakkujaga ühendust ning leidke koos sinu jaoks parim lahendus. Kui sa nendega juba ühenduses oled, palu neil kohe ka wordpress installida. Kui oled oma majutuse ise tellinud, leiad sisse logituna kindlasti kiirelt üles nupu, millele vajutades saad wordpressi kiirelt ja lihtsalt oma uue blogi külge installida.

Saad oma uue blogi keskkonda sisse logimiseks vajalikud andmed e-mailile. Saadud andmed sisaldavad sinu uut domeeni aadressi koos selle adminnilehele sisse logimise aadressiga, näiteks minublogi.ee/wp-admin või /wp-login

Lisaks saad sa kasutajanime ja parooli. Nüd on sul ligipääs oma uue veebilehe kardinatagustesse ehk administratsioonilehele, kus sa saad hakata korraldama oma veebilehe olemust ja välimust ning võimalusi.

Nüüd tuleb sul valida disain, mida soovid oma blogi või veebilehe puhul kasutada – see on nagu valmis vorm, mida saad ise hakata kohendama, muutes värve, fonte, lisades logo ja fotosid.

Disaini ostmisest ja paigaldamisest räägime järgmises postituses, “Veebilehe loomine: 2. osa”.

 

POST A COMMENT